V dňoch od 30. do 31. mája 2022 sme navštívili Obchodnú akadémiu v Brezne. Veľký počet žiakov všetkých ročníkov nadchla téma Digitálnych zručností, preto sme ich rozdelili na 2 skupiny.  Školenia sa ujali Roman Brežný a Kristína Lorková, ktorí sa na voľnej nohe venujú online marketingu a tvorbe webov.

Web bez znalosti programovania 😃

Na úvod školenia sa všetci účastníci stretli v jednej miestnosti, kde sa zoznámili so školiteľmi a obsahom školenia. Kristína a Roman spoločne v interakcii so žiakmi odprezentovali, čo sú to digitálne zručnosti a digitálna gramotnosť a zdôvodnili ich význam. Prehrýzli sa princípmi predajného webu a copywritingu, pričom všetky body boli obohatené praktickými príkladmi zo života. Predstavili nosný nástroj celého školenia – redakčný systém WordPress, v ktorom sa žiaci učili tvoriť web bez toho, aby poznali akýkoľvek programovací jazyk.

Grafika, písanie textov, SEO, UX a UI, biznis model – na to všetko treba myslieť 🤯

Po spoločnom úvode sa žiaci rozdelili do dvoch informatických učební. Roman si pod taktovku vzal druhákov a tretiakov, Kristína prvákov. Nosnou časťou kurzu bolo vytvorenie funkčnej webstránky v 2-3 členných skupinách. Na rad prišla simulácia – žiaci dostali zadanie, v ktorom sa uvádzalo, že sú online marketingová agentúra a ich klient ich požiadal, aby vytvorili predajno-prezentačný web pre plánovaný festival vzdelávania. Ešte pred tým, než sa pustili do webu, sa potrebovali zamyslieť nad cieľom webu, žiaducimi výstupmi a cieľovou skupinou. Pochopili, že web musí mať ciele a istú logiku, aby návštevníka doviedli k želanej akcii, napríklad ku kúpe vstupenky. Tvorba webu tak nabrala úplne iný rozmer – nešlo len o bezduché vyklikávanie kolóniek a farieb. Žiaci museli tvoriť pútavé predajné texty (copywriting) tak, aby nielen zaujali a presvedčili návštevníkov webu ale aj dopomohli k lepšej dohľadateľnosti webu napríklad na Googli pomocou kľúčových slov (SEO).

Dávanie a prijímanie spätnej väzby ✅

Okrem toho, že sa žiaci priučili aj tvorivej tímovej práci, dostali za úlohu sa v tímoch prestriedať a nezaujatými očami si prehliadnuť a poskytnúť konštruktívnu spätnú väzbu na web stránky svojich kolegov. Spätnú väzbu následne zapracovali. Feedback na vylepšenia dvojice a trojice dostali aj od školiteľov – nie všetky body sa žiakom páčili, no po dostatočnom odargumentovaní ich napokon akceptovali – aj o tom prijímanie spätnej väzby je :).

Prečo sa mi páčia niektoré eshopy a značky a stále u nich nakupujem? 🤔

Účastníci dostali za úlohu vybrať si svoju obľúbenú stránku či eshop a odprezentovať, čo sa im na nej páči alebo nepáči, čo by zlepšili. Popísali cieľovú skupinu/segment zákazníkov a tiež ciele webu. Aj vďaka tejto aktivite si ukotvili dôležitosť princípov predajného webu, využitie tzv. CTA tlačidiel a to, že aj vďaka týmto princípom si žiaci vybrané weby a značky obľúbili a pravidelne sa k nim vracajú.

V závere školenia sme si zrekapitulovali prínosy a ponaučenia z intenzívneho školenia a uvedomili si, že jeho koncept presiahol obrovské množstvo tém z ríše digitálnych zručností ale aj biznis zmýšľania, pochopenie ľudskej nátury a písania pútavých textov. Vo voľnej diskusii sme tiež prebrali témy ako bezpečnosť na internete, digitálna rovnováha či zásady slušného chovania na internete,  tzv. netiketa.

Kladné reakcie žiakov na seba nenechali dlho čakať:

  • “Na vlastné oči som videla, ako sa tvorí web. Pracovala som s teóriou farieb, tvorila plagáty a uplatňovala pravidlá grafického dizajnu. Naučila som sa, ako kompenzovať virtuálny a reálny svet.”
  • “Naučil som sa orientovať v digitálnom priestore, osvojil si základy tvorby webu bez kódovania a grafického dizajnu.”
  • “Dozvedela som sa viac o digitálnom svete vrátane jeho nástrah. Pracovala som v nových programoch, dokázala vytvoriť vlastný web a pútavý plagát. Páčila sa mi aj práca v tíme.”

Všetkým dvadsiatimdvom zúčastneným srdečne ďakujeme a želáme kopec úspechov na ďalšej ceste vzdelávania a nadobúdania kľúčových zručností pre 21. storočie!