V dňoch od 18. do 20. mája 2022 sme odviedli tri školenia na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici. V zložení Jozef Kováč, Juraj Kováč a Kristína Lorková sme školili sme témy Čitateľská gramotnosť, Tvorivosť a podnikavosť a Digitálne zručnosti.

Viem vôbec, čo čítam? 🤔

Školenia Čitateľskej gramotnosti sa zhostil Jozef Kováč. Prvý deň školenia svojich zverencov preniesol do Banánovej republiky, kde sa ocitli v roli špičkových poradcov prezidenta. Úlohy vyžadovali analyzovať rôzne témy. Žiaci museli oddeliť fakty od fám/názorov, vedieť sa pozrieť “na obe strany mince”, byť schopní odpovedať na často kladené otázky “Prečo?”. Nakoniec pripravené odporúčania podložené argumentmi prezentovali. Posudzovali, či je lepšie ísť študovať na vysokú školu alebo nie, zisťovali pravidlá výpočtu dôchodku a iné.

Druhý deň sa venovali “Esejovýcucom”. Na zaujímavých a poučných témach si vyskúšali metódy spracovania textu INSERT a JEŽ 3×3, s cieľom efektívne spracovať text, porozumieť mu a vedieť interpretovať hlavnú myšlienku. Esej: “Ako sa naučiť byť lenivý” vzbudila najskôr veľa úsmevov, ale po jej prečítaní aj kopec zamyslení… 

Počas tretieho dňa žiaci organizovali vzdelávací deň na škole, na ktorý si pozvali zaujímavých rečníkov. Predstavili si sixpack úderného emailu. Následne čítanie s porozumením cibrili na pracovnej zmluve s úmyslenými chybami, čím si uvedomili dôležitosť každého napísaného slovíčka. Čítanie výplatnej pásky sa tiež zíde, a tak tomu venovali posledné hodiny školenia.

18 žiakov vnímalo školenie ako veľmi užitočné a ocenili najmä:

  • “Lepšiu schopnosť pracovať s textom a s informáciami.”
  • “Interakciu, zapájanie všetkých účastníkov, praktické odporúčania.”
  • “Schopnosť čítať pracovné zmluvy, metóda INSERT a JEŽ, nájdenie hlavnej myšlienky.”

Podnikateľské príležitosti číhajú na každom kroku 💡

Školenie Tvorivosť a podnikavosť odviedol Juraj Kováč. Bolo rozdelené do troch logických blokov. Prvý deň 26-členná skupina hľadala odpoveď na otázku “Ak by peniaze neboli problém, a mohli by ste robiť čokoľvek tvorivé, čo by to bolo?” Účastníci spoznali techniku Pinstagooglenia a vytvárali J.U.CH. projekty. Najviac zaujali nápady ako Ekoponono, Cestovka-Gaučovka či Konské víkendovky. 

Druhý deň sa venovali základom projektového manažmentu a učili sa technicky, ako priniesť projekt do života. Účastníci spoznali smart ciele, delegovanie úloh a ich riadenie a prijímanie / dávanie spätnej väzby. Posledný deň sme venovali podnikavosti a podnikateľským nápadom. Pomocou podnikateľskej optiky objavili nápady a hlasovali o ten najsympatickejší. Nejeden nápad v sebe niesol potenciál byť realizovaný.

Školenie si žiaci naozaj pochvaľovali. Svedčia o tom aj tieto hodnotenia:

  • “Vďaka školeniu som sa naučila, ako sa pozerať na problémy a ako ich výhodne vyriešiť.”
  • “Naučila som sa, ako prísť na nové nápady, ktoré by mohli byť uskutočniteľné. Ako si lepšie naplánovať budúcnosť prostredníctvom plánovania svojich dní, týždňov… A stanoviť si ciele, ktoré chcem dosiahnuť. Ako pracovať v skupine, ako prijať a odovzdať feedback.”
  • “Postrčenie ku kreativite, otvorenie nových obzorov / smerov, pohľadov. Skupinová práca. Sebarealizácia.”

Digitálna gramotnosť pre svetlú budúcnosť 🖥

Tretia, pätnásť členná skupina žiakov strávila tri dni nadobúdaním Digitálnych zručností pod taktovkou Kristíny Lorkovej. Na úvod školenia žiaci zmapovali pojem digitálne zručnosti a pochopili, že sú pre nich relevantné a nie sú to žiadne strašiaky :).

Počas prvého dňa sa žiaci rozdelili do dvojíc a trojíc. Dostali zadanie, v ktorom sa uvádzalo, že sú online marketingová agentúra, ktorá práve obrdržala zákazku vytvoriť prezentačno-predajný web pre festival vzdelávacích organizácií, plný workshopov a rôznorodých aktivít. Predtým, než sa žiaci pustili do práce, preskúmali základy a dôležité pravidlá predajných webov. Videli praktické ukážky toho, ako weby (ne)robiť a zistili, že tvoriť weby sa dá aj bez kódovania.

Žiaci vytvorili vlastné, plne funkčné weby pomocou redakčného systému WordPress. Popri vytváraní si osvojili základy copywritingu, písania pútavých predajných textov a ich dôležitosť v rámci SEO. Naučili sa pracovať s farbami a usilovali sa tvoriť web tak, aby robil príjemný vizuálny dojem. Nastavovali cenotvorbu pre vstupenky na festival a vytvorili jednoduchý plagát s harmonogramom pomocou nástroja Canva. Celé školenie tak malo presah aj do biznis zmýšľania, grafiky či online marketingu. V závere školenia prebehla plodná diskusia o nástrahách internetu a o udržiavaní digitálnej rovnováhy.

Hoci išlo o mentálne náročné školenie, účastníci boli naozaj nadšení:

  • “Naučila som sa, koľko roboty musí človek vynaložiť na vytvorenie stránky. Prešla som si celým procesom. Školenie vylepšilo nielen moje digitálne zručnosti, ale aj tvorivosť. Zistila som mnoho vychytávok, ktoré sa dajú využiť v každodennej práci na počítači.”
  • “Bolo diametrálne iné než bežné vyučovanie na školách. Keby prebiehalo viac takýchto školení, mal by som väčšiu chuť a motiváciu sa učiť nové veci, ktoré naozaj využijem v bežnom živote.”

Ďalšia zastávka – Košice 😊

Najbližšie školenie prebehne v dňoch od 25. do 27. mája na Obchodnej Akadémii Watsonova. Čakajú nás opäť tri školiace témy a už sa nevieme dočkať.

Všetkým zúčastneným srdečne ďakujeme a želáme kopec úspechov na ďalšej ceste vzdelávania a nadobúdania kľúčových zručností pre 21. storočie!